امروز : دوشنبه ۳۰ ارد ۱۳۹۸ | 2019,05,20
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

وزیر نیرو در همایش مدیران ارشد وزارت نیرو:اقتصاد صنعت آب و برق نیازمند بازنگری جدی است/ پیک بار تابستان را با کمترین هزینه پشت سر گذاشتیم

نوشته شده توسط admin در تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ | مرتبط با : اخبار صنعت برق |

رویکرد صنعت آب و برق مهیای ظرفیت‌سازی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و هم اکنون نیز حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی در حال احداث است.
طرح های تعادل بخشی و ارتقای بهره‌وری کشاورزی بایستی دوبال پرواز یک پرنده و در راستای هم باشند.
وزیر نیرو گفت: اقتصاد صنعت آب و برق نیازمند بازنگری جدی است و دولت بایستی برای متحول کردن این صنعت، هزینه ها و درآمدهای آن را به تعادل برساند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو امروز (سه‌شنبه) در همایش سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو با اشاره به تشکیل جلسات مکرر شورای عالی آب در سه سال گذشته اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم شورای عالی آب حدود ۲۰ بار برای بررسی مشکلات آب کشور تشکیل جلسه داده است، این در حالی است که در سال های پیش از این تنها ۸ جلسه در این مورد برگزار شده بود و این نشان دهنده اهمیت جایگاه مسئله آب برای دولت است.
وی افزود: در حوزه صنعت آب و برق کشور دو مسأله اصلی وجود دارد؛ اول خشکسالی های مکرر و تغییر اقلیم به‌وقوع پیوسته در ۱۵ سال اخیر و دیگری؛ بحث عدم تعادل میان هزینه ها و درآمدهای صنعت آب و برق کشور است.
وی تصریح کرد: با این شرایط و با وجود چنین مشکلات حادی، مجموعه فعالان و کارکنان صنعت آب و برق کشور توانسته اند با همت و تلاش گسترده خود آب و برق پایدار را برای مردم تأمین کنند.
وزیر نیرو گفت: یکی از مسایل مورد توجه و محوری وزارت نیرو در سال های اخیر توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی بوده و هیچ وقت این وزارتخانه به این مسأله مهم نگاه صوری نداشته است.
وی با اشاره به مدیریت موفق پیک مصرف در تابستان اضافه کرد: در تابستان سال جاری چنانچه به روال گذشته عمل می شد، باید بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه می‌شد تا می‌توانستیم بدون تجربه خاموشی تابستان را پشت سر بگذاریم؛ اما با تلاش کارکنان و خادمان صنعت آب و برق کشور حدود ۳ هزار مگاوات پیک بار اضافی تابستان سال جاری کاهش یافت.
وی تصریح کرد: چنانچه به جای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی در مصرف برق سعی می کردیم به طرح های صرفا تولیدی برای تأمین پیک تابستان اقدام کنیم باید حداقل معادل ۴ هزار مگاوات نیروگاه به بهره برداری می‌رسید.
وزیر نیرو ادامه داد: برای احداث این میزان ظرفیت جدید می بایست چیزی حدود ۸ هزار میلیارد تومان هزینه می شد که با احتساب هزینه های توسعه و انتقال، این هزینه ها به ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید اما خوشبختانه با اجرای تدابیر مختلف و افزایش راندمان نیروگاه ها و صرفه جویی در مصرف توانستیم پیک بار تابستان را با کمترین هزینه پشت سر بگذاریم.
وی تأکید کرد: مصارف برق صنایع کشور در سال جاری در مقایسه با سال گذشته حدود ۷٫۶ درصد افزایش یافته است و ما برای تأمین برق صنای کشور هیچ مشکلی نداریم.
وی گفت: در سال جاری صنعت برق با آمادگی بیش از ۹۸ درصد پیک بار تابستان را پشت سر گذاشت و این عدد را می توان با پیشرفته ترین کشورهای دنیا از این منظر مقایسه کرد.
چیت چیان خاطرنشان کرد: رویکرد صنعت آب و برق مهیای ظرفیت‌سازی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و هم اکنون نیز حدود ۱۰ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی در حال احداث است.
وی اظهار داشت: صنعت برق دولت یازدهم در حالی کار خود را شروع کرد که بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی روز داشت و با توجه به تفاوت میان هزینه و درآمد این صنعت، رقم بدهی به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسید، اما خوشبختانه این دولت با اتخاذ تدابیری چون انتشار اوراق و اسناد خزانه و کاهش سهم یارانه های وزارت نیرو توانست رقم بدهی ها را به همان ۲۰ هزار میلیارد تومان برساند.
وی تأکید کرد: امیدواریم با تدابیر که دولت در سال آتی اتخاذ کرده بتوان رقم این بدهی را به کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان رساند.
وی اضافه کرد: اقتصاد صنعت آب و برق نیازمند بازنگری جدی است و دولت بایستی برای متحول کردن این صنعت و رسیدن به یک ارزش افزوده مناسب در آن جهت حصول اهداف اقتصادی کشور، هزینه ها و درآمدهای این صنعت را به تعادل برساند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح های تعادل بخشی و ارتقای بهره‌وری کشاورزی بایستی دوبال پرواز یک پرنده و در راستای هم باشند، گفت: افزایش راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی و صرفه‌جویی در مصرف نباید صرف توسعه سطح زیرکشت شود، بلکه باید این آب در طبیعت باقی بماند تا تعادل از دست رفته آب زیرزمینی و آب‌های سطحی احیا شود.
وی یادآور شد: دولت برای ارتقای سیستم های آبیاری کشاورزی مبلغی معادل ۲۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده است، اما این رقم برای سدسازی وزارت نیرو چیزی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان است. در حالی که این رقم در سال ۹۰ چیزی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.
وی تأکید کرد: وزارت نیرو تنها خود را ملزم به رفع نیازهای روزمره مردم در این صنعت نمی داند، بلکه آمادگی این را دارد تا در رفع مشکل آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور وارد شود.
وی افزود: مشکل آلودگی هوا در کلانشهرها یا ناشی از دود وسایل نقلیه است و یا میزان انرژی ای که در ساختمان های کشور برای گرمایش استفاده می شود، وزارت نیرو آمادگی دارد با قیم منطقی و در صورتی که مردم همان مبلغی را که در حال حاضر برای خرید بنزین یا نفت و گاز می پردازند دریافت کند و در عوض برق کلیه وسایل حمل و نقل هیبریدی و گرمایشی ساختمان های کشور را تأمین کند و ما دیگر شاهد آلودگی هوا در کشور نباشیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.