امروز : دوشنبه ۳۰ ارد ۱۳۹۸ | 2019,05,20
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو:افتتاح نیروگاه‌های تولید پراکنده از طرح های مهم وزارت نیرو است

نوشته شده توسط admin در تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۴ | مرتبط با : اخبار صنعت برق |

افتتاح و بهره برداری نیروگاه‌های تولید پراکنده و همچنین کاهش تلفات برق در شبکه‌های توزیع به کمتر از ۱۰ درصد، طرح های مهم وزارت نیرو است که شرکت مادر تخصصی توانیر اجرای آن را بعهده دارد
به‌گزارش برق نیوز، مهندس “علیرضا دائمی” معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی در شانزدهمین همایش مدیران ارشد وزارت نیرو در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو ضمن تشریح عوامل تأثیر گذار در کاهش پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی گفت: کمبود اعتبارات، کمبود منابع اعتباری و کمبود منابع آبی باعث خواهند شد تا کارها در اقتصاد مقاومتی با مشکل یا کندی در سرعت اجرا مواجه شوند.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو مصمم است تا با احداث ۱۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید نیز احداث کند، افزود: در بخش انرژی‌های تجدید پذیر نیز تا پایان سال جاری، ۱۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های موجود اضافه می‌شود که با موفقیت در حال اجرا است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، عواملی تأثیر گذار در پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد و گفت: در زمان حاضر فعال کردن بخش خصوصی در صنعت آب و برق بسیار مهم و تعیین کننده است و باید از تمام ظرفیت‌ها برای ضور بیشتر این بخش استفاده کرد.
وی با اشاره به سه نکته مطرح شده در بحث مدیریت منابع آب یعنی، تأمین اعتبار، بحث تعادل بخشی و راهبردهای وزارت نیرو در اقتصاد مقاومتی گفت: با تأمین اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی، بنابه دستور مقام معظم رهبری، پروژه‌های بزرگ آب که اجرای آن‌ها از ده‌ها سال قبل با کندی پیش می‌رفت، سرعت گرفته است.
دائمی با اشاره به اینکه در اجرای طرح‌های راهبردی وزارت نیرو در خصوص اقتصاد مقاومتی از سایر سازمان‌های دولتی جلوتر هستیم اظهار داشت: شاخص‌های این طرح‌ها و راهبردها از قبل مشخص بود و به محض اینکه از سوی مقام معظم رهبری به عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی مطرح شد، اجرای این طرح‌ها آغاز شد

وی تصریح کرد: اگر شرکت‌ها به شکل بنگاه‌های اقتصادی درآیند، میزان بهره‌وری افزایش و قیمت تمام شده طرح‌ها و خدمات کاهش می‌یابد؛ میزان مشارکت مردم نیز بیشتر می‌شود.

معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزیر نیرو با اشاره به تعریف مقام معظم رهبری از اقتصاد مقاومتی مبنی بر اینکه اقتصاد مقاومتی مانند راهنمایی است که کمک می‌کند تا راه‌ها هموار شود بیان داشت: یکی از زیرساخت‌های اصلی کشور آب و برق است که با قرار گرفتن در طرح اقتصاد مقاومتی، تلاش می‌کند تا راه‌های توسعه کشور را هموار کند.

وی با اشاره به قرار داشتن ۱۷ پروژه وزارت نیرو در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی گفت: برای هریک از طرح‌ها منشوری تهیه و به تأیید رسیده و وزارت نیرو نیز از عملکرد بسیار خوبی در این راستا برخوردار بوده که بارها مورد تقدیر رئیس جمهور و معاون اول وی قرار گرفته است.

دائمی با اشاره به شش طرح مهم وزارت نیرو که شرکت مادر تخصصی توانیر اجرای آن را بعهده دارد گفت: از جمله این طرح‌ها می‌توان به افتتاح و بهره برداری نیروگاه‌های تولید پراکنده و کاهش تلفات برق در شبکه‌های توزیع به کمتر از ۱۰ درصد اشاره کرد.

معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزیر نیرو ادامه داد: در بخش آب نیز ۸ پروژه مهم عملیاتی می‌شود که بسیاری از آنان در راستای طرح تعادل بخشی است و کمک می‌کند تا کشور به سمت توسعه گام بردارد.

وی با اشاره به اینکه در بخش آب و فاضلاب نیز ۴ پروژه مهم در دست اجرا است که منجر به افزایش بهره وری و تولید خواهد شد، افزود: فعال کردن بخش خصوصی در بخش آب بسیار مهم است و شرکت‌های آب و فاضلاب نیز همچون برق بایستی از پتانسیل بخش خصوصی بیشتر بهره‌مند شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.