امروز : دوشنبه ۳۰ ارد ۱۳۹۸ | 2019,05,20
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

از افزایش ۴ درصدی بودجه تا راهکارهای خلاصی از بدهی

نوشته شده توسط admin در تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | مرتبط با : اخبار صنعت برق |
در لایحه بودجه ۱۳۹۶ نگاه ویژه ای به وزارت نیرو شده چراکه علاوه بر افزایش چهار درصدی رقم بودجه این وزارتخانه، تدابیری نیز برای تسویه بدهی‌های معوق این  وزارتخانه اندیشیده شده است.

به گزارش ایسنا، در بودجه ۱۳۹۶ وزارت نیرو  بیش از ۷۵۰۰ میلیارد تومان افزایش درنظر گرفته شده، همچنین به ظرفیت‌های خوبی از جمله فاینانس خارجی، اوراق بهادار و تسویه بدهی پیمانکارها و حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره شده است.

علاوه بر بودجه مصوب حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح‌های عمرانی و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت تعهدات طرح‌های نیمه تمام و بدهی صنعت به بانک‌ها، و حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مابه التفاوت ها و طرح‌های تملک از محل اوراق مالی اسلامی پیش بینی شده است.

همچنین براساس قانون حمایت از صنعت برق مصوب سال ۱۳۹۴، در لایحه بودجه ۱۳۹۶ پیش بینی شده پنج تومان عوارض به ازای هر کیلووات ساعت فروش برق اخذ و برای توسعه برق روستایی و انرژی‌های تجیدپذیر از آن استفاده شود که سقف عوارض دریافتی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ۱۱۰۰ میلیارد تومان تعین شده است.

 بر اساس بند (ج) تبصره شش لایحه بودجه مشابه سال گذشته به ازای توزیع هر مترمکعب آب در شهرها ۱۵ تومان اخذ عوارض پیش‌بینی شده که برای توسعه آبرسانی به روستاها از آن استفاده می شود علاوه بر این در لایحه بودجه برای بخش برق وابستگی چندانی به بودجه دولتی پیش‌بینی نشده و عمده تلاش‌ها بر این است که از محل فروش اوراق بهادار و اسناد خزانه و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تأمین مالی پروژه‌ها انجام شود.

در لایحه امسال به تجدیدپذیرها نیز توجه خاصی شده به طوری که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای بخش‌هایی مانند نیروگاه‌های برق آبی، توزیع و انتقال برق در نظر گرفته شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو اضافه کرد: همچنین در لایحه سال ۹۶ تسهیلات لازم برای واگذاری ۶۰۰ طرح نیمه تمام از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی و بانک‌ها پیش‌بینی شده که امیدواریم با تصویب و تخصیص این تسهیلات بتوان این طرح‌ها را که از ضرورت و اهمیت بالایی برای کشور برخوردار هستند، با سرعت بیشتری به بهره برداری رساند.

در بحث بهبود بهره برداری از منابع آب، بودجه پیشنهادی رشد قابل توجهی داشته و از ۱۰۰ میلیارد تومان سال های گذشته به ۷۶۵ میلیارد تومان در سال ۹۶ رسیده است همچنین در لایحه بودجه سال آینده توجه خوبی به آبرسانی روستاها شده که در صورت تخصیص کامل انتظار می‌رود عمده جمعیت روستاهای کشور تحت پوشش قرار گیرند.

برای طرح تعادل بخشی نیز حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که با احتساب ردیف‌های متفرقه این عدد به حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد در بخش عمران شهری و توسعه آب و فاضلاب شهری بودجه پیشنهادی حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده و از ۱۶۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

همچنین در لایحه بودجه ارقام قابل توجهی برای نجات دریاچه ارومیه، توسعه سواحل مکران، تأمین آب و برق جزیره ابوموسی و رفع آلودگی رودخانه کارون در نظر گرفته شده است.

گرچه طبق لایحه بودجه ۱۳۹۶ بودجه وزارت نیرو ۴ درصد افزایش یافته است اما نیاز اصلی این وزارت خانه برای حل چالش های آب و برق طبق اعلام وزارت نیرو در سال ۲۰ هزار میلیارد تومان است اما با این وجود مسوولان وزارت نیرو نسبت به شرایط آینده امیدوارند و پیش بینی می کنند که به شرط تخصیص کامل بودجه می توان بسیاری از موانع را برطرف کرد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.